Haberler & Duyurular

Karabük Üniversitesi CBS Kampüsü
2014-03-07
Karabük Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve Orman Fakültesi aracılığıyla Esri Türkiye tarafından üniversitelerin ilgili her bölümünde Coğrafi Bilgi Sistemleri(CBS) farkındalığı oluşturmak üzere Karabük Üniversitesi'nde Eğitim Sektörü Koordinatörümüz Fatih Ocak’ın katılımlarıyla ‘Coğrafi Bilgi Sistemleri Kampüsü’ konulu etkinlik gerçekleştirildi.

Hamit Çepni Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Coğrafya Bölümü Coğrafi Bilgi Sistemleri(CBS) Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Fatih Aydın; “1960'lı yıllardan sonra hayatımıza giren Coğrafi Bilgi Sistemleri 100 den fazla disiplinde mekânsal anlamda kullanılmaktadır. Günümüzde doğal afetlerden, çevre sorunlarına hatta kent bilgi sistemlerine kadar CBS’den faydalanmaktayız. 2002 yıllına baktığımızda sadece 5 tane Üniversitede CBS dersleri verilmekteydi. Bizlerde yapacağımız projeler ve yetiştirdiğimiz öğrencilerle bu açığı kapatmayı hedefliyoruz. Ben katılımlarınız için çok teşekkür eder, herkes için faydalı bir etkinlik olmasını temenni ederim.” dedi.

Coğrafi Bilgi Sistemleri Kampüsü konulu etkinliğin gerçekleşmesine büyük katkılar sağlayan Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yasin Dönmez ise; “İçinde bulunduğumuz çağ bilgi ve teknoloji çağıdır. Veri ve bilginin hızla arttığı günümüzde bilginin etkin ve kolay kullanılmasına dayalı ihtiyaç bilgi sistemlerinin geliştirilmesiyle artık kaçınılmaz bir hale gelmiştir. “ dedi.

Eğitim Sektörü Koordinatörümüz Fatih Ocak da Coğrafi Bilgi Sistemlerinin önemini, Dünya'da ve ülkemizde Coğrafi Bilgi Sistemlerinin geldiği son durumu, ülkemizde bu sektör içerisinde yapılan projeleri öğrenci arkadaşlarımızla paylaşmıştır. Bununla beraber verilen konferansta Esri Yazılımları hakkında açıklayıcı notlar sunularak ArcGIS Platformu hakkında görsel bir demo gerçekleştirilmiştir.Sunumlarını tamamladıktan sonra katılımcılarla ArcGIS Online tabanlı küçük bir yarışma düzenleyen Fatih Ocak yarışma sonucu kazananlara hediyelerini verdi.

Geri Dön  Geri Dön
Kurumsal
Ürünler
Referanslar
Projeler
Teknik Destek
İletişim
Hakkımızda   |    İletişim   |    Esri Türkiye   |    Gizlilik Politikası   
Copyright © 2014 İşlem Şirketler Grubu. Her Hakkı Saklıdır.